czwartek, 7 marca 2019

WINE SOUTH AMERICA 2019

Po dłuższej przerwie wracam do win brazylijskich, których u nas wciąż jak na lekarstwo, a szkoda.

Brazylia jest wszakże piątym największym producentem win na półkuli południowej i stoi na najwyższym podium, jeśli chodzi o wina musujące. W 2017 roku wyprodukowano około 270 milionów litrów wina, z czego 65% pokryło zapotrzebowania rynku wewnętrznego.

Najbardziej wysunięty na południe stan Rio Grande do Sul, gdzie nieformalnie zaczynałem moją przygodę z winem podpijając tacie brazylijski gamay, odpowiada za 90% produkcji wina w tym kraju.

Tym bardziej z wielką przyjemnością i odpowiedzialnością będą relacjonował na moim blogu Winne Refleksje wydarzenia winiarskie organizowane w ramach II edycji Międzynarodowych Targów Winiarskich WINE SOUTH AMERICA (www.winesa.com.br), odbywających się w dniach od 25 do 27 września 2019 roku w Bento Gonçalves, stolicy winiarstwa brazylijskiego w regionie Serra Gaúcha.

Targi organizowane są ze wsparciem Milanez & Milaneze, firmy należącej do grupy Veronafiere, lidera w zakresie realizacji wydarzeń winiarskich w Italii, Brazylijskiego Instytutu Wina – IBRAVIN – oraz władz samorządowych stanu Rio Grande do Sul. Znane na całym świecie włoskie targi VINITALY podzielą się z WINE SOUTH AMERICA swoim know-how, co gwarantuje najwyższy poziom organizacyjny brazylijskiego eventu winiarskiego.

W zeszłym roku uczestniczyło w nim 250 wystawców oraz około 6 tysięcy przedstawicieli firm importerskich zarówno brazylijskich jak i zagranicznych. Podpisano też umowy o łącznej wartości około 6 mln reali, czyli 5,9 mln złotych.

Głównym celem targów jest pokazanie konkurencyjności win brazylijskich wobec marek zagranicznych, promocja rodzimych producentów oraz enoturystyki. Bramy brazylijskich winnic będą także otwarte dla uczestników targów.

Od siebie tylko dodam, że Brazylia to nie tylko świątynia karnawału, futbolu oraz kawy. To także kraj winiarski, i to znaczący. Kluczową rolę dla współczesnego winiarstwa brazylijskiego odegrali włoscy emigranci z Veneto, którzy osiedlili się w stanie Rio Grande do Sul pod koniec XIX wieku. Stąd też tak duży udział firm włoskich w organizacji targów WINE SOUTH AMERICA. Niemniej jednak pionierem winiarstwa brazylijskiego jest pochodzący z Porto portugalski szlachcic Brás Cubas, który zrobił pierwsze wino w 1551 roku w okolicach dzisiejszego miasta São Paulo.

PS Zainteresowanych czytelników odsyłam też do mojego artykułu na temat win brazylijskich opublikowanego w magazynie winiarskim Czas Wina (grudzień 2018/nr 6), a także do wpisów na blogu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz