niedziela, 25 października 2020

Wines of Portugal Grand Tasting 2020

Pandemia koronawirusa okazuje się  bardzo trudnym  przeciwnikiem dla całej branży winiarskiej, która szukając dla siebie ratunku przeniosła się do Internetu. Podczas degustacji win portugalskich Warszawie producenci, organizatorzy i winopijcy wreszcie spotkali się w upragnionym realu.

 
©PPCC
To było absolutnie  bezprecedensowe wydarzenie z udziałem portugalskich producentów win w dobie pandemii, które odbyło się w 28 września 2020 w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Wszystkie degustacje organizowane na świecie przez Wines of Portugal zostały odwołane oprócz polskiej.

„Dopiero na dwa tygodnie przed wydarzeniem mieliśmy pewność, że się w ogóle odbędzie” – przyznał pan Wojciech Baczyński, dyrektor generalny Polsko – Portugalskiej Izby Handlowej, obok czasopisma Ferment  i Wines of Portugal, współorganizator imprezy.
Wyzwanie mieli ogromne. Obowiązkowo trzeba było spełnić wszelkie normy sanitarne oraz zapewnić maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom. Trochę czasu już minęło i nie zgłoszono do tej pory  żadnego zakażenia.

©PPCC
Światełko w tunelu
Czekałem na to wydarzenie jak dziecko na przyjście Świętego Mikołaja w workiem prezentów. Epidemia koronawirusa sprawiła, że z dnia na dzień przestaliśmy chodzić na degustację, a tematyka winiarska rozgościła się na dobre na ekranach monitorów. Po początkowym zaciekawieniu szybko odrzuciłem tę formę komunikacji. Spotkania zoomowe będą mi się zawsze kojarzyć  z mrokami panującej pandemii i izolacją, a przede wszystkim z poczuciem, że są czymś nienaturalnym. Wino jednak potrzebuje bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, i tyle.   Dlatego też ogromne brawa dla organizatorów za odwagę i wizję. Wiem, że roztropniej byłoby odwołać lub odłożyć degustację, ale czasami warto pójść pod prąd, pokazując optymizm i wiarę w lepszą przyszłość.

©Piotr Wołkowski
PS
W tegorocznej edycji  Wines of Portugal Grand Tasting 2020 wzięli udział następujący portugalscy producenci:
Adega Mayor, Aveleda, Carmim, Casa Ermelinda Freitas, Casa Relvas,  Casa Santos Lima, Caves Arcos do Rei, D’Alegria Vinhos, Encostas de Alqueva, Kranemann Estates, Parras Wines, Poças, Quinta da Devesa, Quinta de S. Sebastião, Santos & Seixo Wines, The Loyalty Wine Family, VERCOOPE – União das Adegas Cooperativas da Região dos Vinhos Verdes, UCRL, Viticale, Wines and Winemakers by Saven.
Przy okazji silną reprezentację wystawił  region Tejo:
Adega do Cartaxo, Casa Agrícola Paciência, Casa Cadaval, Casa da Coelheira, Companhia das Lezírias, Enoport, Falua, Fiuza & Bright, João M Barbosa Vinhos, Pinhal da Torre, Quinta da Alorna, Quinta da Badual, Quinta da Lagoalva, Quinta da Lapa oraz Santos & Seixo - Encosta do Sobral. 

Saúde

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza